nikasil vs sleeve για YZ250 1998

Enduro, MX, Trial, Γουρούνες

nikasil vs sleeve για YZ250 1998

Re: nikasil vs sleeve για YZ250 1998

Δημοσίευσηαπό 123dimitris » Δευτ Δεκ 04, 2017 9:52 pm

Ωραία, περιμένω εντυπώσεις, θέλω και εγώ να στείλω
Rev'n Kevin
Άβαταρ μέλους
123dimitris

Δημοσίευσηαπό geormpal » Πέμ Δεκ 21, 2017 11:18 pm

Τελικά το αποτέλεσμα δεν ηταν το αναμενόμενο.. Το μονο αισιόδοξο ειναι οτι απο διασταση ειμαστε καλα! Κατα τα άλλα χαλια! Πολλές ατέλειες στις θυρίδες που χρήζουν επιδιόρθωσης..
Επικοινωνισαμε μαζί τους και μας εστειλαν άκυρο..!
Δείτε καμια φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας!
Υπάρχει κάποιος που να εχει ξανακάνει τετοια δουλεια, να το επιχειρήσει..;
Με ευθυνη πάντα δική μου αν μας κάτσει καμια στραβη.....!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geormpal

Δημοσίευσηαπό geormpal » Πέμ Ιαν 11, 2018 10:03 pm

Εγω εκ των υστέρων καλο κρινω το αποτέλεσμα..! Ειχε καποιες "ατέλειες" στο φινίρισμα των θυρίδων, αλλα ειχαν υποστεί επεξεργασία χωρις να εχει τελειώσει αυτή.. Τα "κομματάκια" που ειχαν παραμείνει στις θυρίδες και το "κακο ανάγλυφο", με το που τα τράβαγες λιγο με μια λαβίδα ή ενα κατσαβίδι αμέσως αποκολλούνταν στο σημείο που ειχε γίνει επεξεργασία και δεν άφηνε αιχμηρή τομή.. Η αλήθεια είναι οτι τρομοκρατήθηκα και η άγνοια μου επαιξε ρόλο..!
Η πραγματική τελική του εικόνα ειναι αυτή..:

Εικόνα

Δεν τον λες και ποίημα, αλλα πιο πολύ βάση δίνω στις διαστάσεις του που ειναι σωστές (boring) και στο υλικό που φαίνεται καλό. Φυσικά ο χρόνος θα δείξει!! Θα το ξαναλύσω σύντομα (50ώρες) να δω την πορεία του και θα βάλω φωτογραφίες..
Αν τον έβαζε κάποιος ετσι οπως ήταν σίγουρα θα ειχε πρόβλημα και αυτο ειναι κάτι που δεν μπορώ να δικαιολογήσω στην συγκεκριμένη εταιρία!
Κατα τα άλλα για τα λεφτά του το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Θέλω να ευχαριστήσω και απο εδώ τον Φάνη (Master Gee), ο οποιος μου φέρθηκε πολύ σωστά - βοήθησε πολύ..!
Άβαταρ μέλους
geormpal

Δημοσίευσηαπό X-L-R » Πέμ Ιαν 11, 2018 10:45 pm

Σε HRC Manuals που έχω διαβάσει πάντως,προτείνει να μην γίνεται αφαίρεση υλικού από τις άκρες των θυρίδων σε κυλίνδρους Nikasil ακριβώς επειδή υπάρχει κίνδυνος να ξηλωθεί μετέπειτα τοπικά η επίστρωση και σε διπλανά σημεία. Δε το γράφω για να σε τρομάξω,σίγουρα ο χρόνος θα δείξει αλλά κακώς η εταιρία δεν αναλαμβάνει την ευθύνη.
X-L-R

Δημοσίευσηαπό geormpal » Παρ Ιαν 12, 2018 12:00 am

Ισως να μην το εξεφρασα σωστά, δεν εννοώ αυτό! ΔΕΝ πείραξα τπτ απο τις θυρίδες - ηταν τριμαρισμένες, κλπ. Σε βαθος μισού χιλιοστού πιο μέσα (οπως φαίνεται και στις πρώτες φωτογραφίες), ειχε κατι σαν περισσευμα υλικού (πιο πολύ με πέτρωμα εμοιαζε, παρα nikasil) το οποίο ταπωνε μερος της θυρίδας περιφεριακά ή κάποιες γωνίες αυτής.
Αυτό ήταν επίφοβο να αποκολληθεί και να βρει στο πιστόνι με τις συνέπειες που ολοι φανταζόμαστε... (δειτε 1η & 2η photo περιμετρικά των θυρίδων!)
Πιεζοντας το απο μεσα (με τον φοβο να μην σταβώσει ή φυγει και μερος της επίστρωσης), αυτο κοβώταν-εσπαζε εκει που το ειχαν επεξεργαστει, με αποτέλεσμα να αφήνει την θυρίδα οπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία (λεία & τετράγωνη)..!
Τώρα για παραπάνω πράγματα, ο χρόνος θα δείξει - το YZ κεντάει, σηκώνεται με 5η στην ιδέα - αλλα δεν σημαίνει κ τπτ αυτό..!
Απο περιέργεια μηπως ειναι ολη η επιστρωση ετσι, αν και αυτό δεν εξηγεί το οτι κοβώταν ακριβώς στα ορια της θυρίδας και την αφηνε λεια - καμπυλωτή, δοκίμασα να αφαιρέσω ποσοτητα στο τελείωμα του κυλίνδρου (σε αγονο σημείο) και ήταν αδύνατο!
Άβαταρ μέλους
geormpal

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Dirt

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες