Λάδια μίξης

Το Καφενείο των Δίχρονων...

Τι λάδι χρησιμοποιείτε;

Castrol
53
33%
Motul
45
28%
Torco
9
6%
Bel Ray
19
12%
Amsoil
2
1%
Denicol
3
2%
Silkolene
3
2%
Ipone
5
3%
Motorex
11
7%
Κάποιο άλλο;
13
8%

Σύνολο ψήφων : 163

Λάδια μίξης

Re: Λάδια μίξης

Δημοσίευσηαπό dim007 » Παρ Σεπ 26, 2014 8:34 am

Kι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα.Μπρος στην καπνίλα, τι είναι λίγο μπόχα παραπάνω....Οντως μυρίζουν σαν κάτι να κάιγεται (λαστιχο, πλαστικό...). :lol:
Άβαταρ μέλους
dim007

Δημοσίευσηαπό Johnny_TDR » Παρ Σεπ 26, 2014 1:14 pm

Φαντάσου τι θα έχουνε μέσα... :lol:

Εγώ να σημειώσω μιας και δουλεύω το μοτούλ από τότε σχεδόν που πήρα το μηχανάκι (εκτός από την περίοδο που έπεφτε castol), ότι το συγκεκριμένο λάδι καπνίζει όσο ο δικός μου κινητήρας είναι κρύος, και λέγοντας κρύος εννοώ κάτω από 68 βαθμούς, είναι σημαντικότατη η θερμοκρασία για την απόδοση του λαδιού. Επίσης σημαντική είναι και η απόδοση - ρύθμιση της τρόμπας λαδιού, (ή αντίστοιχα η σωστή μίξη, εάν γίνεται στο τεπόζιτο). Με προβληματική τρόμπα στο δικό μου μηχανάκι είχα παρατηρήσει ξανά πρόβλημα καπνού, αλλά γενικά δεν είχα κανένα παράπονο. Όσοι το έχουν δει το μηχανάκι σε λειτουργία μου λένε ότι είναι τελείως άκαπνο για δίχρονο.

Τουλάχιστον ακόμη και αν καπνίζει τελικά δεν έχει τόσο "βαριά" μυρωδιά όπως το bel ray...
"My greatest flaw. I surround myself with idiots."
Έλα να ξεσαλώσουν τα καθαρόαιμα...!!!
Άβαταρ μέλους
Johnny_TDR

Δημοσίευσηαπό dt 200 wr » Παρ Σεπ 26, 2014 10:42 pm

....68 βαθμοι?εγω βαζω μπρος το μιχανακι να το ζεστανω..παω φτιαχνω καφε,περνω τα πραγματα μου κ καβαλαω...εχει φτασει τους 68-72...οταν ξεκηναω στα πρωτα 500 μετρα αρχηζει να πεφτει η θερμοκρασια κ κραταει σταθερη περιπου στους 62-64 μεχρη που φτανω δουλεια κ το σβηνω στου 62 περιπου...οποτε...?η αντλια ειναι ρυθμιζμενη στα σιμαδια της κ δεν χανει καθολου...δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα λογο κυλινδρων με εσενα η καποιας αλλης ρυθμισης αλλα αν ειχα καποιο προβλημα θα εμφανιζοταν κ με τα δυο λαδια οχι μονο με το ενα...αν δεν κανω λαθος κ το motul για ψιλοακαπνο το πουλανε...special formula to reduse smoke...οποτε?(η αληθεια ομως ειναι μια...βρωμαει το ριμαδι το belray!!!χαχαχα...αλλα τι να κανουμε...θυσιες!!!)
Συνημμένα
2772442_1_b.jpg
Αυτη ειναι η Βαρβαρα μου...
2772442_1_b.jpg (301.74 KiB) 892 προβολές
dt 200 wr

Δημοσίευσηαπό Johnny_TDR » Σάβ Σεπ 27, 2014 2:42 pm

Είναι πολλές οι παράμετροι που μπορεί να παίζουν ρόλο, από το κινητήρα τον ίδιο, μέχρι και παρτίδα λαδιών "πειραγμένη". Στο σύνολο των μπουκαλιών Motul που έχω κάψει, έχω συναντήσει τουλάχιστον 2 φορές κάποια αμφίβολης ποιότητας.

Μπορεί να παίζει ρόλο και που το μηχανάκι σου δουλεύει στους 62 βαθμούς όταν φτάνεις στη δουλειά (έγραψα ότι κάτω από τους 68 η κάπνα του μοτούλ φαίνεται ανάλογα και με τις καιρικές συνθήκες), όμως επίσης μπορεί να παίζει ρόλο το ότι έκανες ρύθμιση στα καρμπυρατέρ και άλλαξες ταυτόχρονα και το λάδι (αν κατάλαβα καλά). Ισως αν κρατούσες το μοτούλ να έβλεπες ότι και με εκείνο έιχε σταματήσει πια το ντουμάνι πολύ απλά γιατί λόγω ρύθμισης "ήρθε" το μείγμα εκεί που έπρεπε. Άσχετο, θερμοστάτη φοράει το μηχανάκι?

Πάντως όπως είπες και εσύ, αφού σε βόλεψε το Bel Ray, δεν υπάρχει λόγος να αναλύουμε σελίδες επί σελίδων γιατί το μοτούλ δεν έκατσε στο κινητήρα όπως έκατσε στο δικό μου. Ότι βρωμάει πάντως είναι γεγονός... :lol:

Καλά λόγια έχω ακούσει από τα παιδιά εδώ για κάποιο Torco. Δεν μυρίζει τόσο έντονα όσο το BelRay και δεν φαίνεται η κάπνα του εξίσου. Δεν ξέρω όμως και αν μπορείς να το βρείς εκεί που μένεις.
"My greatest flaw. I surround myself with idiots."
Έλα να ξεσαλώσουν τα καθαρόαιμα...!!!
Άβαταρ μέλους
Johnny_TDR

Δημοσίευσηαπό dt 200 wr » Σάβ Σεπ 27, 2014 9:12 pm

...
dt 200 wr

Δημοσίευσηαπό toneless » Κυρ Σεπ 28, 2014 1:39 am

Το Vapor όταν είναι κάτω απο κάποια ένδειξη βγάζει δύο παύλες, όχι κενό. Για να σου δείχνει τόσο χαμηλή θερμοκρασία το έχεις τοποθετήσει πολύ μακριά απο τη έξοδο νερών της κεφαλής. :)
Νίκος Π.
2t-racelab.com
Άβαταρ μέλους
toneless

Δημοσίευσηαπό dt 200 wr » Κυρ Σεπ 28, 2014 2:20 am

Αυτος εχει βαλει τον εσθητηρα κατω απο το αριστερο ψυγειο...αριστερα οπως καβαλαμε παντα...που πρεπει να το βαλω κανονηκα?
dt 200 wr

Δημοσίευσηαπό toneless » Κυρ Σεπ 28, 2014 2:55 am

Εντάξει τώρα έγινε, κανονικά ο αισθητήρας μπαίνει αμέσως με το που βγαίνει το νερό απο τη κεφαλή, άντε μέχρι και να φτάσει το σωληνάκι στο ψυγείο. Αν μπεί μετά το ψυγείο όπως καταλαβαίνω όπως το λες, θα γράφει πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Νίκος Π.
2t-racelab.com
Άβαταρ μέλους
toneless

Δημοσίευσηαπό dt 200 wr » Παρ Οκτ 03, 2014 10:43 pm

...παιδια σας εχω πριξει ομως...καλο το motul αλλα πολυ καπνα...καλο το belray χωρης καπνα αλλα πολυ βρωμα...θα δοκιμασω το ipone samuray με αρωμα φραουλας...18 €μπαλα!!!(δεν περιμενω να βρω αοσμο-ακαπνο κ με 10 €...)διχρονο εχω κ καπνα θα βγαζει...απλα το εχω καθε μερα κ θελω να βρω κατι που να μην πολυκαπνιζει κ να μην πολυβρωμαει...θυμαμαι χρονια πισω αυτον τον συνδιασμο τον ειχα βρει στο tts...αλλα τα χαλασανε απο τοτε... :cry: argh οταν τα βαλω θα σας πω εντυπωσεις...ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΛΩΡΙΑ ΝΑ ΕΧΩ WR Κ ΝΑ ΜΥΡΙΖΩ ΦΡΑΟΥΛΑ...ΑΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!!!!
dt 200 wr

Δημοσίευσηαπό toneless » Παρ Οκτ 03, 2014 10:58 pm

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βρώμα απο αυτά με άρωμα φράουλας... βάλε και θα δείς τη γλύκα. Εμένα μου κάνει εντύπωση που ενοχλούν τόσο πολύ, πρέπει να έχεις πολύ πλούσια την αντλία λαδιού.

Πάντως η καλύτερη λύση είναι μπαγκαζιέρα... χαχαχα
Νίκος Π.
2t-racelab.com
Άβαταρ μέλους
toneless

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης