Προβλημα στον συμπλεκτη nsr 250

Το Καφενείο των Δίχρονων...

Δημοσίευσηαπό kostasnsr » Δευτ Φεβ 22, 2016 10:11 am

Γεια σας φιλοι μου .Εχω ενα nsr mc18 και του εκανα ανακατασκευη το καλοκαιρι που μας περασε . Οταν λεω ανακατασκευη εννοω πιστονια, ρουλεμαν στροφαλου ,γυαλισμα στους κυλινδρους ,δισκους συμπλεκτη, και τα περιφεριακα ..φρενα ρουλεμαν τιμονιου ,αναρτησεις σερβις, και εξατμησεις jha. Λοιπον το μηχανακι δεν το εχω κουνησει και παρα πολυ .. μερικες βολτες εχω κανει μονο και μου εχει παρουσιασει ενα προβλημα ..το μηχανακι λειτουργει ρολοι αλλα πλεον δεν μπορω να βαλω ταχυτητα , σαν να μην παινει καθολου ο συμπλεκτης . Δηλαδη το βαζω μπροστα κανονικα και παταω συμπλεκτη και βαζω την 1η και το μηχανακι σβηνει και συμπεριφερεται σαν να μην εχω πατησει συμπλεκτη. Ακομα και οταν ειναι σβηστο το μηχανακι και βαλω πρωτη με συμπλεκτη πατημενο και τραβηξω μανιβελα το μηχανακι κλωτσαει . Αυτο που εκανα εγω ηταν να τσεκαρω την ντιζα μηπως εχει κοπει η εχει χαλαρωσει .. ηταν κομπλε και την εσφηξα και απο πανω και απο κατω .. τιποτα ομως . Τι αλλο μπορω να τσεκαρω πριν ανοιξουμε τον συμπλεκτη ??
kostasnsr

Re: Προβλημα στον συμπλεκτη nsr 250

Δημοσίευσηαπό toneless » Δευτ Φεβ 22, 2016 11:21 am

Γειά σου Κώστα, τη ντίζα να τη σφίξεις όσο χρειάζεται κρατώντας 2-3 χιλιοστά freeplay στη μανέτα. Σχετικά με το πρόβλημα, το πιο πιθανό είναι ότι έχουν κολλήσει τα δισκάκια απο την ακινησία. Βάλτο μπροστά και άστο να ζεσταθεί λίγο, κράτα για λίγο το συμπλέκτη πατημένο και ρίξε και μερικές μικρές γκαζιές και λογικά θα ξεκολλήσουν. Αν όχι, δοκίμασε με τη πιο κάφρικη μέθοδο, βάλτο μπροστά βάλε δευτέρα και φύγε... συνήθως το πρόβλημα φτιάχνει στο πρώτο 3λεπτο, αν όχι μην επιμείνεις και να το ξανασκεφτούμε μήπως παίζει κάτι άλλο.
Νίκος Π.
2t-racelab.com
Άβαταρ μέλους
toneless

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης