Ασφάλεια Μηχανής

Το Καφενείο των Δίχρονων...

Ασφάλεια Μηχανής

Ασφάλεια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό john_gilera » Τρί Φεβ 09, 2016 12:34 pm

Παιδιά τι παίζει με τα πρόστιμα για τα ανασφάλιστα; Ασφαλίζω τη μηχανή μου μόνο τα καλοκαίρια γτ τότε την κυκλοφορώ και θα πληρώσω τώρα πρόστιμο; Βρήκα καλή τιμή στο ινέρτνετ για ετήσια ασφάλεια, εάν την ασφαλίσω τώρα θα γλιτώσω το πρόστιμο;
john_gilera

Re: Ασφάλεια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό Xarissalonica » Τρί Φεβ 09, 2016 12:48 pm

Απ οτι ακουσα σημερα καταλαβα οτι θα ισχυει μονο εαν σε πιασουν χωρις ασφαλιση.
Δεν μπορει να γινει τετοια διασταυρωση στοιχειων για καθε οχημα.
Xarissalonica

Δημοσίευσηαπό Johnny_TDR » Τρί Φεβ 09, 2016 7:19 pm

Όλα σχετικά είναι, κάπου είχα διαβάσει και είχα ακούσει ότι η διασταύρωση είναι εύκολη υπόθεση, έχω όμως ακούσει και το αντίθετο. Το θέμα είναι ακριβώς ότι τα έχω ακούσει μόνο. Δεν έχω δει κάτι να παίζει, και πιστεύω ότι κανείς δεν έχει δει. Πάει καιρός από τότε που πρωτοακούστηκε και δεν έγινε τίποτα ακόμα ίσως γιατί όντως είναι τεχνικά αδύνατο ή γιατί το φυλάνε σαν πισινή για την ώρα που θα είναι επιτακτική ανάγκη να μαζέψουν χρήματα.

Ξέρω ότι αν σε πιάσουν ανασφάλιστο, τότε έχεις τις κυρώσεις που ακούγονται στο ακέραιο, (αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο), όμως πρέπει να σε πιάσουν, είτε σε τυχαίο έλεγχο ή εάν προκαλέσεις ατύχημα. Ανασφάλιστα γυρίζουν ακόμα στους δρόμους, ίσως και περισσότερα όσο περνά ο καιρός, αλλά αν βασίζονται σε τυχαίους ελέγχους για να τα πιάσουν σώθηκαν.
"My greatest flaw. I surround myself with idiots."
Έλα να ξεσαλώσουν τα καθαρόαιμα...!!!
Άβαταρ μέλους
Johnny_TDR

Δημοσίευσηαπό strgr » Τετ Φεβ 10, 2016 4:24 pm

Προσωπική άποψη, είναι πανεύκολο να διασταυρώσουν, όπως εμείς βάζουμε τον Αφμ μας και βλέπουμε ποια οχήματα μας, είναι ανασφάλιστα η ασφαλισμένα έτσι κι αυτοί βάζουν το πρόγραμμα συγκεντρωτικά να "τρέξει" και έχουν ότι πληροφορία θέλουνε. Ενας κολλητός με RD350 του '85, ούτε τέλη ούτε ασφάλεια έχει, και δεν τον έχει ενοχλήσει κανείς εδώ και 19 χρόνια. Άμα θέλουνε μπορούνε, αλλά ... θέλουνε?????
Άβαταρ μέλους
strgr

Δημοσίευσηαπό Johnny_TDR » Τετ Φεβ 10, 2016 6:07 pm

H "μαγκιά" στο όλο εγχείρημα δεν είναι απλά στο να τρέξει το πρόγραμμα και βρεί τους ανασφάλιστους. Αυτοί βρίσκονται σε μια βάση δεδομένων, από την οποία με κατάλληλη διαδικασία θα προκύψει ένα αποτέλεσμα.

Μετά όμως πρέπει αυτό το αποτέλεσμα να "φορεθεί" στη βάση δεδομένων της εφορίας, αφού πρώτα διασταυρωθεί και "καθαριστεί" από οχήματα που έχουν δηλωθεί ως κλεμμένα (απ όσο γνωρίζω μια ιστοσελίδα που δείχνει τα ασφαλισμένα, δεν έχει τέτοια πρόβλεψη), και κατόπιν να ετοιμαστούν τα αντίστοιχα ραβασάκια για τους ανασφάλιστους.

Το πρόβλημα είναι στη πάντρεμα λοιπόν των δεδομένων, γιατί προφανώς δεν θα κάτσει κανένας να καταχωρήσει ένα εκατομμύριο πρόστιμα και να τα αντιστοιχίσει σε ιδιοκτήτες ένα προς ένα.

Αν θέλουν πράγματι μπορούν να το κάνουν, θέλει βελτιώσεις σε όλα τα συστήματα, και μπορούν να τις πραγματοποιήσουν. Ας λύσουν βέβαια τα προβλήματα με τις φορολογικές δηλώσεις κάθε χρόνο, τη διασύνδεση ταμειακών μηχανών, και άλλα που περισσεύουν από το 2009 και τα ακούμε ακόμα. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θέλουν, όχι ακόμα τουλάχιστον και το κρατάνε σαν πισινή για έκτακτα έσοδα. Αντίστοιχα όπως έγινε και με το ΚΤΕΟ και όπως ετοιμάζουν τώρα και με τα τέλη κυκλοφορίας, αρκεί να τσιμπήσει ο κόσμος να πέσει το "παράβολο" και η προμήθεια υπερ δημοσίου και μετά θα ενεργοποιήσουν τις ηλεκτρονικές (εάν είναι έτοιμοι), σε δέυτερο χρόνο.
"My greatest flaw. I surround myself with idiots."
Έλα να ξεσαλώσουν τα καθαρόαιμα...!!!
Άβαταρ μέλους
Johnny_TDR

Δημοσίευσηαπό kostaskk » Τετ Φεβ 10, 2016 6:14 pm

εμενα ασφαλιστικες μου στελνουν μήνυμα να ασφαλεισω μηχανακια που εχω πουλησει,
δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο σωστες οι βασεις δεδομενων τους
aprilia SX 50 (2008) ανακατασκευη/περιφεριακα κυρίως
NSR 250 mc21 (SP) needs 21 top end / magtek
NSR 250 mc21 (SE) ready for use
NSR 250 mc21 (R) υπο διάλυση
2stroke-MaNiAc
Άβαταρ μέλους
kostaskk

Δημοσίευσηαπό vaggelis tdr » Πέμ Ιουν 01, 2017 11:26 pm

Σήμερα έλαβα ένα mail από την ασφαλιστική μου εταιρία (διαφημίσεις να μην κάνω) το οποίο έλεγε εν ολίγοις με τίτλο ''Έκτακτη Ενημέρωση'' πως από 6 Ιουνίου θα μπει σε ισχύ το εν λόγω μέτρο.
Συγκεκριμένα : Σύμφωνα με τις εγκυκλίους που λάβαμε από τις ασφαλιστικές εταιρείες, ξεκινάει η διαδικασία διασταύρωσης, εντοπισμού & αποστολής ειδοποιητηρίων προς τα ανασφάλιστα οχήματα στις 6 Ιουνίου.
Πώς θα γίνει η διασταύρωση;
Η διασταύρωση θα πραγματοποιηθεί ανάμεσα στην ηλεκτρονική βάση της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων του ΥΠΟΙΚ και την ηλεκτρονική βάση της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος.
Τα στοιχεία που θα διασταυρωθούν είναι ο Αριθμός κυκλοφορίας και το ΑΦΜ ιδιοκτήτη.
Και συνεχίζει ο ποιητής λέγοντας πως επειδή είναι η πρώτη φορά που θα σταλούν ειδοποιητήρια ενδέχεται να γίνουν και λάθη( της Πόπης δηλαδή) wallbash wallbash
Θα πρέπει να ελέγξουμε τα στοιχεία για τυχόν λάθη και αν λάβουμε κάποιο ειδοποιητήριο να επικοινωνήσουμε με τον ασφαλιστή μας ... weird
Τα καλύτερα σας γράφω πάλι βραδιάτικα ο μπαγάσας .... punk punk punk
Πανικός, χαμός στο ίσιωμα ...
Άβαταρ μέλους
vaggelis tdr

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης